Skriti žlebovi – prednosti in slabosti

Pri opremi modernejših hiš se pogosto pojavlja potreba po tem, da žlebovi ne bi bili vidni. Na tak način se poudari moderno obliko hiše, saj se skrije napušče. Govorimo o skritih žlebovih, ki pa lahko predstavljajo tudi določeno past. Marsikdo meni, da skriti žlebovi predstavljajo vrsto tveganj in da streha, na kateri so nameščeni, pušča. Res pa je, da delujejo zelo estetsko, diskretno in poudarijo moderno oblikovanje same hiše. V modernih časih so moderne hipe, ki nimajo napuščev. Zelo v modi je namreč vse, pri čemer niso vidni robovi. Če živite na Obali, upoštevajte močne sunke vetra. Če so napušči premajhni, lahko imate zaradi tega težavo – pride lahko namreč do poškodbe ali odkritja strehe.

Vsi starejši krovci so mnenja, da s skritimi žlebovi zelo tvegamo ter da hiša brez napušča povsem neprimerna. Povedali vam bodo, da bo v primeru dežja prišlo do zamakanja fasade in puščanja žleba. Vendar pa je res, da na svetu obstaja veliko hiš iz klasicističnega obdobja, ki imajo minimalne napušče. To nam da misliti, da tveganje, ki naj bi ga prinašali skriti žlebovi, vseeno ni tako visoko, kot nas želijo prepričati nekateri. Če k temu prištejemo še sodobno tehnologijo, ki je na naši strani, potem se lahko skorajda z lahkoto odločimo za take žlebove, ki bodo v našo hišo vdihnile estetskost in lepoto. Tako hišo vam bo zavidal marsikdo. Veliko ljudi se bo tudi spraševalo, kje za vraga so vaši žlebovi. To skrivnost pa boste poznali samo vi!

Če ste se odločili za tovrstne žlebove, posvetite pozornost njihovi vodotesni izvedbi. Žlebovi te sorte morajo biti neprekinjeni, kontinuirani. Postavimo jih lahko v vertikalni smeri fasade ali ga izmaknemo izven sloja izolacije hiše. Pri prvi možnosti ne bo prihajalo do zamakanja izolacije. Žlebovi so v tem primeru nameščeni na steno s profilom ali špirovcem. V drugem primeru pa moramo posebno pozornost posvetiti vodotesnosti.